Megjelent nem is olyan rég egy tanulmány, hogy a Lego egyre erőszakosabbá válik. Én - annak ellenére, hogy a cég az elmúlt években folyamatosan a hozzám hasonló kockák kegyeit kereste - nem is tudom, mikor vettem utoljára Legót. És elég sokan vannak ezzel így. Beleástam hát magam egy pár katalógusba és próbáltam kideríteni az erőszakosság - és a növekvő apátiám - okát.
Hipotézis
Először is, a Lego ára egyszer csak kilőtt és figyelemreméltó magasság-idő függvényt leírva megállt valahol a Szaturnusz környékén. Amennyire elterjedt cucc volt annak idején, annyira elit szórakozássá vált manapság. Ezzel önmagában nem is szeretnék foglalkozni. A Lego drága és nem hiszem, hogy drasztikusan csökkenne az ára a közeljövőben. Ez van.
Ami viszont érdekesebb és egyben jobban is bosszant, az az ár növekedésével együtt a színvonal teleportszerű zuhanása, ami pedig összefügg azzal, amit az első bekezdésben írtam: "az elmúlt években a Lego folyamatosan a hozzám hasonló kockák kegyeit kereste".
Egyre-másra jelentek meg a licencelt-, aktuális mozifilmek és képregények és videójátékok főszereplésével készült készletek, amik annyi specifikus elemet tartalmaznak, hogy gyakorlatilag semmi másra nem használhatóak. Kis túlzással négy-öt előre elkészült darabból össze lehet állítani egy teljes modellt, utána meg már csak a minifigurákat kell összerakni és kész.
Kutatás
De nézzük csak meg közelről a dolgot, hogy ne a levegőbe beszéljek. Fölütöttem három online magyar Lego katalógust. A kisgyerekeknek szóló részt átugrottam, majd megszámoltam, hogy hány oldalt kapnak az egyes szériák és ezekből hány oldalon látható fegyver vagy harc. Nézzük a statisztikát:
- 2015 első félévében 11 oldalnyi külső tematikus készlet volt egy katalógusban, mellé 25 oldalon terültek a "belső" tematikus készletek. Ezek azok, amiket a Lego maga talált ki, komplett világot felépítve köréjük(Bionicle, Ninjago, stb., Ezek mellett 14 oldalnyi gyenge tematikával rendelkező készletet láthattunk. Ezek azok a dobozok, amik ugyan be vannak sorolva egy adott témakör alá (pl. város, versenyautók), de igazából bármit lehet belőlük építeni. Ebben a katalógusban 22 oldalon szerepelt valamilyen fegyver, vagy erőszakos cselekmény.
- 2015 második féléve volt kb. a Lego mélyrepülése. Ekkor 86 oldalból 24-et foglalt el a kívülről behozott tematika, 47-et a belső sorozatok és alig 15 oldal jutott az általános készleteknek. Itt majdnem az oldalak felén, negyven oldalon lehetett fegyvert vagy erőszakot látni.
- Az idei év elején valami szemet szúrhatott nekik, mivel nem várt mértékben feljött a gyenge tematikával rendelkező készletek aránya: 35 oldalon terülnek el, a belső tematika 32 oldalt kapott, a külső pedig 25-öt. Az erőszakos oldalak száma itt szintén negyven volt, de mivel összesen 92-re jutott ennyi, némileg jobb az arány.
Mi következik ebből? A belső tematika a 2015-ös szárnyalása óta kezd visszaszorulni, míg a külső tematika lassan, de biztosan kúszik felfelé. Az erőszakosság növekedésének aránya pedig nagyjából követi a tematikus készletekét. Ám ezt nem lehet csak a kívülről behozott téma számlájára írni. A 2015/2 katalógusban szereplő belső szériák szinte mind valamilyen harcos téma köré csoportosultak (főként a Chima és Ninjago járt az élen).
De a katalógus csak összegzi a lehetőségeket, nem igaz? Nézzük, mit mutat a valóság, vagyis egy élő, fizikai Lego üzlet a fővárosban. Gondoltam, bemegyek egy boltba és jól megcáfolom a statisztikát, meg hátha most lesz valami, ami megragadja a fantáziámat. No, amint odaértem, a bejáratnál máris egy méretes Angry Birds Movie készlet fogadott (ami ugyan gáz, de legalább a Minecrafton nem tesz túl). A bolt pedig még a katalógusnál is jobban koncentrál a tematikus készletekre. Az általános, vagy gyenge tematikával rendelkező készletek az egész boltnak kb. a harmadát foglalják el, és azt is csak hátul, egy kieső falon, illetve egy kívülről nem is látható beugróban föltornyozva. A licencelt készletek viszont már a kirakatban bele vannak tolva az arcunkba.
Konklúzió
Aztán jön a kimutatás, hogy erőszakos a Lego. Nem, nem a Lego lett erőszakosabb, hanem az alapanyag, amiből építkezik. A sci-fi és fantasy történetek jellemzően nem egy konfliktus békés megoldásáról szólnak, viszont most éppen ők jelentik a legnagyobb húzóerőt.
A Lego tulajdonképpen építőjátékből akciófigura (tessék csak bemenni egy játékboltba, azok is elég erőszakosak...) gyűjteménnyé válik, teljesen elveszítve a kreatív jellegét. A Gyűrűk Ura és Simpson család leghíresebb jeleneteit senki nem fogja szétszedni, hogy valami mást építsen belőlük (tisztelet a kivételnek), de ha mégis megtenné, nagyon korlátozottak a lehetőségei.
A gond az, hogy erre rákaptak az emberek. Sorra jönnek ki a jobbnál jobb képregényfilmek, amikből aztán mindenki akar mindent. A Lego pedig kiszolgálja őket. Fogynak a menő készletek - az áruk fele meg elmegy az újabb és újabb licencdíjakra. Közben akik meg tényleg építeni szeretnének, kénytelenek az eBayről, kilóra venni elemeket.